Seiko Presage Cocktail Time Automatic – SRPB41
SKU: 001-545-14325
Regular price $475.00/
The Seiko Presage SRPB41, also known as the Presage Cocktail Time, is a refined men's watch featuring an automatic movement. Designed with a stainless steel case and bracelet, it boasts a blue dial with a deep, pressed pattern, enhanced by seven layers of gloss finish and clear box shaped crystals. The delicately curved hands, crafted by skilled artisans, lend a slimmer profile to the watch case. The uniquely shaped crown offers a strong torque for the winding mechanism. This watch supports both self and automatic winding capabilities, operating at 21,600 vibrations per hour, with a power reserve of approximately 41 hours, and includes 23 jewels. It is water resistant up to 50 meters. The dial, with its pressed pattern and gloss finish, features a date calendar, and the screw down see through case back adds to its appeal.
Technical specifications include a case diameter of 40.5 mm, a thickness of 11.8 mm, and a length of 47.5 mm. The movement is powered by the Caliber 4R35, and the crystal is a box shaped Hardlex. The dial is blue, and the strap is a stainless steel bracelet with a lug width of 20 mm.
Technical specifications include a case diameter of 40.5 mm, a thickness of 11.8 mm, and a length of 47.5 mm. The movement is powered by the Caliber 4R35, and the crystal is a box shaped Hardlex. The dial is blue, and the strap is a stainless steel bracelet with a lug width of 20 mm.
| Band | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Caliber | 4R35 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 41mm |
| Case Thickness | 11.8mm |
| Caseback | Display |
| Clasp | Folding |
| Collection | Presage |
| Collection 2 | Cocktail Time |
| Crystal | Hardlex Crystal |
| Dial | Blue |
| Function | Date |
| Gender | Men's |
| Lug Width | 20mm |
| Lug-to-Lug | 47.5mm |
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 41 Hours |
| Water Resistance | 50m |
| Style # | SEI-SRPB41 |