Oris Divers Sixty-Five Automatic – 01 733 7771 4057-07 8 19 18
SKU: 001-545-10688
Regular price $2,950.00/
This vintage inspired dive watch from Oris comes with a new twist. It is affectionately called the Cotton Candy due to its vibrant dial color. This watch features a stainless steel bezel, a bright green dial sitting below a sapphire crystal with anti-reflective coating on the inside, a stainless steel case, and a stainless steel bracelet with a folding clasp. The case is 38mm in diameter and has a screw down crown providing 100m of water resistance making it a great daily wear option. The Oris 733 automatic movement inside this watch delivers a power reserve of 38 hours and has a date window at 6 o’clock.
| Band | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Caliber | Oris 733, base SW 200-1 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 38mm |
| Caseback | Closed |
| Clasp | Folding |
| Collection | Divers |
| Collection 2 | Sixty-Five |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial | Green |
| Function | Date |
| Gender | Midsize (Unisex) |
| Lug Width | 19mm |
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 38 Hours |
| Water Resistance | 100m |
| Style # | ORI-01 733 7771 4057-07 8 19 18 |