Oris Divers Sixty-Five Automatic – 01 400 7774 4057-07 8 19 18
SKU: 001-545-11938
Regular price $4,100.00ORI-01 400 7774 4057-07 8 19 18
/
The Oris Divers Sixty-Five is a tribute to the joy of independence and customer demand. Introducing the new version of the Divers Sixty-Five with the Oris Caliber 400 and no date, it features a 38mm stainless steel case and a matching unidirectional bezel with a minutes scale in relief. Beneath the shimmering green dial lies the game changing five day, anti magnetic automatic Caliber 400, visible through a sapphire case back. This model offers a 10 year warranty and recommended service intervals of 10 years.
Key specifications include a multi piece stainless steel case and bezel, a domed sapphire top glass with anti reflective coating, and a see through sapphire case back. It is water resistant up to 100 meters. The Oris Caliber 400 movement boasts -3/+5 seconds per day accuracy, is highly anti-magnetic, has a 120 hour power reserve, operates at 4 Hz (28,800 A/h), and features 31 jewels. The green dial has Super LumiNova indices and hands, and it comes with a multi piece stainless steel bracelet with a folding clasp. This watch marries retro design with modern standards for a remarkable addition to any collection.
Key specifications include a multi piece stainless steel case and bezel, a domed sapphire top glass with anti reflective coating, and a see through sapphire case back. It is water resistant up to 100 meters. The Oris Caliber 400 movement boasts -3/+5 seconds per day accuracy, is highly anti-magnetic, has a 120 hour power reserve, operates at 4 Hz (28,800 A/h), and features 31 jewels. The green dial has Super LumiNova indices and hands, and it comes with a multi piece stainless steel bracelet with a folding clasp. This watch marries retro design with modern standards for a remarkable addition to any collection.
| Band | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Caliber | 400 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 38mm |
| Caseback | Display |
| Clasp | Folding |
| Collection | Divers |
| Collection 2 | Sixty-Five |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial | Green |
| Function | Hours-Minutes-Seconds |
| Gender | Midsize (Unisex) |
| Lug Width | 19mm |
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 120 Hours |
| Water Resistance | 100m |
| Style # | ORI-01 400 7774 4057-07 8 19 18 |