OMEGA Seamaster Diver 300M Bond 60th Anniversary Automatic – 210.30.42.20.03.002
SKU: 001-545-14061
Regular price $9,400.00OME-210.30.42.20.03.002
/
Introduced in 2022 to commemorate 60 years of James Bond, this 42mm Seamaster Diver 300M in stainless steel features a blue oxalic anodized aluminum dial with laser-engraved waves, inspired by the design of the Seamaster Diver 300M worn by Bond in 1995’s GoldenEye. The diving scale replaces its traditional inverted triangle with a commemorative "60".
On the caseback, beneath a sapphire crystal with micro-structured metallization, the iconic movie opening sequence—Bond's silhouette within a spinning gun barrel—comes to life through a moiré effect animation linked to the lollipop seconds hand's movement.
The brushed stainless steel bracelet, crafted in a refined mesh style, mirrors the design of Bond's titanium watch from No Time to Die, adding texture to the watch's sleek metallic appearance. Powered by OMEGA’s Co-Axial Master Chronometer Calibre 8806, the timepiece combines precision and durability.
It is presented in a blue wooden box adorned with the original Diver 300M pattern, featuring three dots inspired by the classic Bond opening sequence and a discreet push button on the right side.
On the caseback, beneath a sapphire crystal with micro-structured metallization, the iconic movie opening sequence—Bond's silhouette within a spinning gun barrel—comes to life through a moiré effect animation linked to the lollipop seconds hand's movement.
The brushed stainless steel bracelet, crafted in a refined mesh style, mirrors the design of Bond's titanium watch from No Time to Die, adding texture to the watch's sleek metallic appearance. Powered by OMEGA’s Co-Axial Master Chronometer Calibre 8806, the timepiece combines precision and durability.
It is presented in a blue wooden box adorned with the original Diver 300M pattern, featuring three dots inspired by the classic Bond opening sequence and a discreet push button on the right side.
| Band | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Caliber | OMEGA 8806 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 42mm |
| Case Thickness | 14.3mm |
| Caseback | Display |
| Clasp | Folding |
| Collection | Seamaster |
| Collection 2 | Diver 300M |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial | Blue |
| Function | Hours-Minutes-Seconds |
| Gender | Men's |
| Lug Width | 20mm |
| Lug-to-Lug | 49.9mm |
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 55 Hours |
| Water Resistance | 300 |
| Style # | OME-210.30.42.20.03.002 |