OMEGA De Ville Prestige Automatic – 434.13.34.20.60.001
SKU: 001-546-01176
Regular price $5,500.00OME-434.13.34.20.60.001
/
Omega introduced the De Ville Prestige collection in 1994 to represent refined elegance. Now in its third generation, it offers a range of patterns, finishes, and colors to suit your lifestyle and personality. This model has a 34mm diameter and 10.1mm slim stainless steel case. The lustrous pine green dial features a sun-brushed finish with yellow gold-plated hands, as well as alternating Roman numerals and diamond markers. This Omega comes on an alligator strap with a steel pin buckle clasp.
The beautiful self-winding Co-Axial Calibre 8800 is visible through a sapphire case back and comes with Omega’s 5-year warranty. This modern caliber is a Certified Master Chronometer, resistant to magnetic fields, uses silicon components and a free sprung balance for long-term reliability, and provides a 55-hour power reserve. It wears beautifully as a dress and daily wear watch, showcasing modern elegance.
Little Treasury is an authorized Omega dealer, and we have this piece in stock, ready for delivery!
The beautiful self-winding Co-Axial Calibre 8800 is visible through a sapphire case back and comes with Omega’s 5-year warranty. This modern caliber is a Certified Master Chronometer, resistant to magnetic fields, uses silicon components and a free sprung balance for long-term reliability, and provides a 55-hour power reserve. It wears beautifully as a dress and daily wear watch, showcasing modern elegance.
Little Treasury is an authorized Omega dealer, and we have this piece in stock, ready for delivery!
| Band Color | Green |
| Band Material | Alligator |
| Caliber | 8800 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size | 34mm |
| Case Thickness | 10.1mm |
| Clasp | Buckle |
| Collection | De Ville |
| Collection 2 | Prestige |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Depth Rating | 30m |
| Dial | Green |
| Function | Date |
| Gender | Women's |
| Lug Width | 16mm |
| Lug-to-Lug | 39.4mm |
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 55 Hours |
| Strap/Brac. | Strap with Pin Buckle |
| Style | Dress |
| Style # | OME-434.13.34.20.60.001 |