NORQAIN Independence Wild One Skeleton Automatic – N3000.07Q42.B18.R01
SKU: 001-545-12578
NOR-N3000.07Q42.B18.R01
/
Contact us for availability.
Request More Information
Encased in the innovative grey NORTEQ cage with a black rubber shock absorber, this 42mm sandblasted titanium watch case ensures robustness, further enhanced by 200 meters of water resistance and a screw-down crown with NORQAIN’s signature engraving. The double anti-reflective sapphire glass on both sides is scratch-resistant, with a display case back to admire the intricate movement within.
Band Strap with Pin Buckle
Band Color Black
Band Material Rubber
Caliber NB08S
Case Material NORTEQ®
Case Size 42mm
Case Thickness 12.3mm
Caseback Display
Clasp Buckle
Collection Independence
Collection 2 Wild One
Crystal Sapphire Crystal
Dial Skeleton
Function Hours-Minutes-Seconds
Gender Men's
Lug Width 22mm
Lug-to-Lug 49.4mm