Mühle-Glashütte Sportivo Compass Date Automatic – M1-52-22-MB
SKU: 001-545-12138
MGU-M1-52-22-MB
/
Contact us for availability.
Request More Information
This watch features a robust and polished stainless steel case with a 42.5 mm diameter and 11.4 mm height. Its double anti reflective sapphire crystal and screw down crown enhance durability, while the viewing window on the back reveals its intricate automatic movement. The SW 200-1 movement has been modified by Mühle and includes the exclusive woodpecker regulation, second stop, and quick date correction, delivering precision and reliability.
The blue dial, with an embossed texture and applied indices coated in Super LumiNova, is both striking and functional. The contrasting light green accents on the indices, second hand, and minute track ring add a touch of elegance. This sporty yet chic design is complemented by a 22 mm bracelet with a folding clasp, ensuring comfort and style.
Band Bracelet
Band Material Stainless Steel
Case Material Stainless Steel
Case Size 42.5mm
Case Thickness 11.4mm
Clasp Folding
Collection Sportivo
Collection 2 Compass Date
Crystal Sapphire Crystal
Dial Blue
Function Date
Gender Men's
Lug Width 22mm