Fears Redcliff 39.5 Pale Lilac Automatic – BS139.500.063.123
SKU: 001-545-14356
Regular price $3,100.00FRS-BS139.500.063.123
/
The FEARS Redcliff 39.5 Pale Lilac Automatic is a refined expression of modern British watchmaking, thoughtfully hand-built in England as part of the Pastel Collection. Named after the Bristol street where FEARS was founded in 1846, this elegant 39.5mm timepiece is designed for everyday sophistication. Its slim 316L stainless steel case, measuring just 9.98mm thick, features a harmonious blend of brushed and polished finishes, ensuring a comfortable and flattering fit on any wrist.
The beautifully balanced dial forgoes a date display to achieve perfect symmetry, showcasing a soft pale lilac center that transitions to a deeper lilac outer ring, accented by a crisp white minute track and subtle Super-LumiNova® details. Signature FEARS-shaped hands, finished in matte white and filled with lume, enhance both legibility and character.
Powered by the Swiss-made La Joux-Perret G101 automatic movement, FEARS delivers an impressive 68-hour power reserve. Paired with either a handmade lilac Alcantara® strap or a finely crafted stainless steel bracelet with micro-adjustment, this versatile piece is as comfortable as it is captivating. Water resistant to 150 meters, it’s a watch designed to elevate every moment.
The beautifully balanced dial forgoes a date display to achieve perfect symmetry, showcasing a soft pale lilac center that transitions to a deeper lilac outer ring, accented by a crisp white minute track and subtle Super-LumiNova® details. Signature FEARS-shaped hands, finished in matte white and filled with lume, enhance both legibility and character.
Powered by the Swiss-made La Joux-Perret G101 automatic movement, FEARS delivers an impressive 68-hour power reserve. Paired with either a handmade lilac Alcantara® strap or a finely crafted stainless steel bracelet with micro-adjustment, this versatile piece is as comfortable as it is captivating. Water resistant to 150 meters, it’s a watch designed to elevate every moment.
| Band | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Caliber | La Joux-Perret G101 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 39.5mm |
| Case Thickness | 10.37mm |
| Caseback | Display |
| Clasp | Foldover |
| Collection | Redcliff |
| Collection 2 | 39.5 Pale Lilac |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial | Pink |
| Function | Hours-Minutes-Seconds |
| Gender | Men's |
| Lug Width | 20mm |
| Lug-to-Lug | 46.95mm |
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 68 Hours |
| Water Resistance | 150m |
| Style # | FRS-BS139.500.063.123 |