DOXA SUB 300 Carbon Aqua Lung US Divers Sharkhunter Automatic – 822.70.101AQL.20
SKU: 001-545-12100
DOX-822.70.101AQL.20
/
Contact us for availability.
Request More Information
Crafted with precision, the forged carbon material not only grants a distinctive urban camouflage appearance but also ensures durability and lightweight comfort. With a diameter of 42.5 mm and a pressure-resistant titanium chamber, the watch is built to withstand depths of up to 300 meters, perfect for deep-sea adventures.
Band Strap with Deployant Clasp
Band Color Black
Band Material Rubber
Case Material Forged Carbon
Case Size 42.5mm
Case Thickness 13.4mm
Caseback Closed
Clasp Deployant
Collection SUB 300 Carbon Aqua Lung US Divers
Collection 2 Sharkhunter
Crystal Sapphire Crystal
Dial Black
Function Date
Gender Men's
Lug Width 20mm
Lug-to-Lug 45.0mm