DOXA SUB 200 Caribbean Automatic – 799.10.201.32
SKU: 001-545-13218
Regular price $1,250.00DOX-799.10.201.32
/
The SUB 200 Caribbean blue dial is a fusion of classic design and modern functionality. Crafted from 316L stainless steel, its 42mm x 46.0 mm case exudes durability and timeless elegance. Protected by a scratch-resistant sapphire crystal with an anti-reflective coating, reminiscent of vintage domed plexiglass, it ensures clarity and resilience in any environment, rated water resistant to 200 meters.
Powered by a Swiss mechanical automatic movement, the SUB 200 guarantees precise timekeeping with a 38-hour power reserve and a frequency of 28,800 vibrations per hour (4.0 Hz). Adorned with intricate decorations by DOXA, the movement adds a touch of sophistication to the watch.
The SUB 200 Caribbean combines functionality with style, featuring a unidirectional rotating bezel and a blue dial with Super‑LumiNova® luminescent coating for enhanced visibility in low-light conditions.
Powered by a Swiss mechanical automatic movement, the SUB 200 guarantees precise timekeeping with a 38-hour power reserve and a frequency of 28,800 vibrations per hour (4.0 Hz). Adorned with intricate decorations by DOXA, the movement adds a touch of sophistication to the watch.
The SUB 200 Caribbean combines functionality with style, featuring a unidirectional rotating bezel and a blue dial with Super‑LumiNova® luminescent coating for enhanced visibility in low-light conditions.
| Band | Strap with Pin Buckle |
| Band Color | Blue |
| Band Material | Rubber |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 42mm |
| Case Thickness | 13.8mm |
| Caseback | Closed |
| Clasp | Buckle |
| Collection | SUB 200 |
| Collection 2 | Caribbean |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial | Blue |
| Function | Date |
| Gender | Men's |
| Lug Width | 19mm |
| Lug-to-Lug | 46.0mm |
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 38 Hours |
| Water Resistance | 200m |
| Style # | DOX-799.10.201.32 |