Bremont Supermarine 300M Henley Royal Regatta Limited Edition Automatic – SM40-ND-SS-WH-HRR-B
SKU: 001-545-13426
BRE-SM40-ND-SS-WH-HRR-B
/
Contact us for availability.
Request More Information
Celebrate timeless British craftsmanship and sporting tradition with the Bremont Supermarine 300M Henley Royal Regatta Limited Edition — a striking tribute to one of the world’s most prestigious rowing events. Crafted from high-performance 904L stainless steel, this 40mm limited edition timepiece is engineered for adventure on or off the water. With only 50 pieces available, this marks the first Henley Royal Regatta model ever released to the public.
Band Bracelet
Band Material Stainless Steel
Caliber BB63-AH
Case Material Stainless Steel
Case Size 40mm
Case Thickness 12mm
Caseback Closed
Clasp Deployant
Collection Supermarine
Collection 2 300M Henley Royal Regatta
Crystal Sapphire Crystal
Dial White
Function Hours-Minutes-Seconds
Gender Men's
Lug Width 20mm
Lug-to-Lug 49mm