Bremont Altitude MB Meteor Automatic – ALT42-MT-TI-BLBL-B
SKU: 001-545-14395
BRE-ALT42-MT-TI-BLBL-B
/
Request More Information
The BREMONT Altitude MB Meteor Automatic represents the most advanced evolution of the iconic MB series, blending cutting-edge materials with refined engineering for exceptional performance. Inspired by the historic Gloster Meteor, this 42mm timepiece is crafted from lightweight Grade 2 titanium, featuring a striking blue dial and matching blue PVD barrel, paired seamlessly with a quick-release titanium bracelet for superior comfort and versatility.
Band Bracelet
Band Material Titanium
Caliber BB14-AH
Case Material Titanium
Case Size 42mm
Case Thickness 12.23mm
Caseback Display
Clasp Butterfly
Collection Altitude
Collection 2 MB Meteor
Crystal Sapphire Crystal
Dial Blue
Function Hours-Minutes-Date
Gender Men's
Lug Width 22mm
Lug-to-Lug 49.3mm