Bremont Altitude Chronograph Pulsemeter Limited Edition Stem Winding – ALT42-CHR-V-TI-SM-L-S
SKU: 001-545-14398
BRE-ALT42-CHR-V-TI-SM-L-S
/
Request More Information
The BREMONT Altitude Chronograph Pulsemeter Limited Edition is an exceptionally rare timepiece, limited to just 40 pieces worldwide, created for collectors who appreciate true horological heritage. Housed in a lightweight 42mm titanium Trip-Tick case, this refined chronograph pairs modern engineering with vintage inspiration, highlighted by its distinctive salmon dial and elegant brown nubuck leather strap.
Band Strap with Deployant Clasp
Band Color Brown
Band Material Leather
Caliber BC99M Valjoux 23
Case Material Titanium
Case Size 42mm
Case Thickness 12.65mm
Caseback Display
Clasp Deployant
Collection Altitude
Collection 2 Chronograph Pulsemeter
Crystal Sapphire Crystal
Dial Salmon
Function Chronograph
Gender Men's
Lug Width 22mm
Lug-to-Lug 49.62mm