Bremont Altitude 39 Date Automatic – ALT39-DT-SS-BK-B
SKU: 001-545-13170
BRE-ALT39-DT-SS-BK-B
/
Request More Information
Discover the Bremont Altitude 39 Date, a watch that seamlessly blends rugged durability with refined sophistication. Inspired by the iconic MB series, this timepiece is crafted for those who demand both performance and style. Encased in 904L stainless steel, its 39mm Trip-Tick case features a brushed black DLC-coated center barrel, offering a slimmer, more ergonomic fit for all-day comfort.
Band Bracelet
Band Material Stainless Steel
Caliber BB-14-AH
Case Material Stainless Steel
Case Size 39MM
Case Thickness 11.19mm
Caseback Display
Clasp Folding
Collection Altitude
Collection 2 39 Date
Crystal Sapphire Crystal
Dial Black
Function Hours-Minutes-Seconds
Gender Men's
Lug Width 20mm
Lug-to-Lug 47.17mm